Podle čeho nakupovat grafické tablety

Laik by zřejmě jen tápal, jaký je rozdíl mezi běžným a grafickým a tabletem. Zatímco běžný tablet nahrazuje funkci počítače nebo telefonu, grafický tablet je pomůckou pro grafiky, která jim nahrazuje papír a tužku.

Prostřednictvím grafického tabletu lze snadno přenášet malovaný obraz přímo do počítače a v reálném čase sledovat, co se nám vykresluje na monitoru. Běžná myš by pro komplikované kresby nestačila a skenování náčrtů z papíru je časově i technicky náročné. S grafickými tablety je práce v grafických editorech výrazně jednodušší a mnoho designerů by si bez nich svojí práci ani nedokázalo představit.

Pozor na rozlišení

Snad nejdůležitějším parametrem je rozlišení, právě tento parametr rozhoduje o přesnosti práce. Čím větší je rozlišení, tím větší je i cena. Základní grafické tablety mají rozlišení od 2000 DPI, jedná se ovšem o základní rozlišení, které náročnější uživatele rozhodně neuspokojí. Pokud je v plánu pracovat profesionálně, je vhodné sáhnout po grafických tabletech s rozlišením alespoň 3-5000 DPI.

Velikost a obrazovka

Velikost a typ obrazovky, to jsou, společně s rozlišením, směrodatné parametry pro výběr. Snadnou přenosnost i manipulaci zajistí tablety, jejichž velikost je podobná velikosti papíru A4, tedy pokud svojí velikostí nepřesáhnou 12 palců. Pro profesionální designery a návrháře se vyrábí i tablety s úhlopříčkou větší, než 20 palců. Zatímco základní modely do 10 palců lze nakoupit i do 1 tisíce korun, profi modely obvykle několik desítek tisíc korun.

Samotný typ obrazovky je rovněž podstatný, základní modely poskytnou jen pohled na prázdnou dotykovou plochu a uživatel musí svojí práci sledovat na monitoru. Pokročilé grafické tablety již disponují dotykovou LCD obrazovkou, kde přímo na tabletu sledují, co tvoří. Takové grafické tablety velmi připomínají běžné tablety. Je zde potřeba počítat s vyšší cenou, pokud se však grafický tablet používá denně, je vhodné investovat do LCD displeje.

Tlačítka pro snadnou práci

Součástí grafických tabletů jsou také kontextová a programovatelná tlačítka. Jejich přítomnost je pro náročnější grafiky nezbytností, jelikož jim velmi usnadňuje práci. Ne každý takový tablet těmito tlačítky disponuje a na jejich přítomnost je vhodné dát pozor. Pokud jste s takovým tabletem ještě nikdy nepracovali, je vhodné využít příležitosti a práci s ním si vyzkoušet, pokud to podmínky dovolují. Nejzákladnější grafické tablety jsou bez tlačítek a to představuje pro mnoho uživatelů problém.

Jaké další parametry sledovat

Mezi vedlejší parametry patří zejména integrovaná paměť, kompatibilita, přítomnost pera pro kreslení a také tvar. Každý má nároky jiné, zatímco někdo preferuje grafický tablet na stůl, jinému vyhovuje v provedení pro snadné držení v ruce. Modely se liší i umístěním tlačítek nebo přídavnými nožičkami pro podepření. Výběr grafických tabletů by se neměl brát na lehkou váhu a zvolit by se mělo takové zařízení, které bude nejlépe vyhovovat práci, pro které je určené.

TOPlist
TOPlist