Jak vybrat tablet na cestování

Výběr elektroniky se nejčastěji realizuje především podle jejího využití, proto je vždy při výběru jakéhokoliv typu nutné zvažovat specifické parametry, které navazují na konkrétní účel pořízení. Při nákupu elektroniky pro profesní nebo osobní potřeby spojené s cestováním je obvykle klíčová právě činnost, která bude na zařízení prováděna. Přestože se tablet pořizuje většinou pouze pro zajištění přístupu k internetu, surfování nebo vyřizovaní drobných záležitostí online či sledování interaktivního obsahu, není dnes výjimkou jeho nákup ani kvůli pracovním povinnostem, případně jako médium pro zobrazování velkého množství dat.

Důležité parametry ovlivňující specifika tabletu

Pořizujete-li si tablet na cestování, měli byste se primárně zamyslet, jaké činnosti ne něm budete nejčastěji realizovat. Ty pak mají vliv na výběr podle následujících parametrů:

  • operační systém
  • velikost a provedení
  • charakteristiky displeje
  • paměť a technologické aspekty
  • výdrž
  • příslušenství a vybavení

Obecně se tablety využívají k několika účelům, které se mohou vzájemně kombinovat. Vedle využití jako menší pracovní nástroj (obvykle nahrazující notebook a opatřený obdobnou periferií – klávesnice) se nejčastěji setkáváme s využitím pro hraní her, surfování po internetu či vyřizování běžné emailové agendy, ale také může nahradit čtečku nebo se na něm dají vytvářet či sledovat videa, nebo může sloužit jako nástroj na kreslení (při vybavení vhodným SW).

Operační systém tabletu

V dnešní době jsou k dispozici tři základní operační systémy, které se na tabletech využívají a mají své výhody i nevýhody. Jedná se o operační systémy iOS, Android a Windows. Ve chvíli, kdy se rozhodnete pro konkrétní operační systém, v podstatě učiníte základní výběr produktu, jelikož operační systém iOS je určen pouze pro produkty společnosti Apple. Chcete-li si pořídit spolehlivý a převážně bezvadně fungující zařízení, jsou systémy s iOS ideální, nepotřebujete-li jejich propojení pro extenzivní práci s klasickými dokumenty. Prostřednictvím tabletů s iOS můžete provádět veškeré běžné činnosti, jež jsou tradičně s užíváním tabletu spojeny, budete však výrazně omezeni rozsahem aplikací, které lze v porovnání s Androidem stáhnout. Operační systém Android je na druhou stranu otevřenou platformou a umožňuje si sestavit funkcionalitu zařízení dle konkrétních požadavků, jeho nevýhodou je ovšem nižší spolehlivost a vyšší riziko napadení viry. Cenový rozdíl mezi tablety s iOS a Androidem je výrazný zejména z hlediska rozsahu – tablety s iOS jsou dražší a cenově nediverzifikované, tablety s Androidem naopak lze pořídit jak v levné, tak v drahé variantě. Tablety s operačním systémem Windows tvoří pouze malou skupinu zařízení určených především pro práci s klasickými desktopovými aplikacemi.

Velikost a provedení

V této kategorii jsou soustředěny vlastnosti tabletu navázané na jeho praktické používání. Jelikož se primárně jedná o přenosné zařízení, je při výběru tabletu dobré sledovat jeho hmotnost a také materiál, ze kterého je vyrobený, jelikož určuje jeho odolnost. Tenké tablety s plastovým krytím jsou sice lehké, jejich životnost a odolnost je však nižší než u tabletů s kovovým krytím. Velmi důležité je také provedení displeje a jeho případná ochrana. Pokud se rozhodnete pro tablet s nekovovým krytím, je nezbytné opatřit jej vhodným obalem.

Charakteristiky displeje

Hlavními charakteristikami displeje jsou jeho velikost a rozlišení. U tabletů na cestování je důležitá především jejich skladnost a snadné přenášení, proto je obecně výhodnější menší uhlopříčka displeje, jsou-li však účelem jeho pořízení především pracovní záležitosti, sáhněte raději po uhlopříčce větší. Vedle velikosti je dobré sledovat také rozlišení a technologii displeje, přičemž platí, že čím větší rozlišení, tím lepší kvalita obrazu bude (ovšem úměrná bude také cena).

Paměť a technologické aspekty

Technologie vnitřních komponent tabletu je důležitá především v souvislosti s plynulým fungováním. Pokud budete table využívat pouze na surfování po internetu či přehrávání videí, vyplatí se koupit zařízení s nižší pamětí a méně náročným procesorem i RAM. Pro práci by měl být tablet vybaven minimálně 32 GB pamětí, operační paměť by měla být alespoň 3 GB.

Výdrž

U tabletu, který si s sebou berete na cesty, je výdrž baterie klíčová. V tomto ohledu je dobré orientovat se podle hodnot deklarovaných výrobcem, přičemž ideální je sáhnout po modelu s maximální výdrží baterie. Ta se úměrně zkracuje s ohledem na intenzitu užívání. Při běžném provozu kvalitní modely vydrží i 12-14 hodin bez nabíjení.

Příslušenství a vybavení

Po stanovení základní parametrů je nutné zvážit také další vylepšující vlastnosti dosažitelné přídavnou výbavou nebo příslušenstvím. Jedná se především o kvalitu zabudovaného fotoaparátu, možnost pořízení SIM-karty zpřístupňující mobilní připojení k internetu, dodatečnou SD kartu pro zvětšení paměti a příslušenství zahrnující především ovládací periferie (klávesnice, pero), stojan či pouzdro.

Zdroje

https://www.arecenze.cz/tablety/

https://www.recenzetesty.cz/tablety-na-malovani/

TOPlist
TOPlist